Pasterz, nomad, koczownik ? Ze źródeł przywództwa do jego przyszłości

Bardzo trudno jest oddać klimat i ducha spotkań Servant Liderów z pasterzami. Ciężko znaleźć słowa, by opowiedzieć o tym komuś, kto nigdy tego nie doświadczył.

 

Jednak, gdy tylko zaczęliśmy słuchać TEGO reportażu, a do naszych uszu dotarł głos pasterskich fletów, zrozumieliśmy, że naszą supermocą jest zatrzymywanie czasu. Pośród stada, w obecności pasterza zatrzymujemy czas, aby zrozumieć lepiej, kim jest Servant Lider. Dzięki odwadze Mariusza Chrapki (autora znanego podcastu działającego od wielu lat) macie okazję zbliżyć się do tego, co dzieje się podczas redyku. Co więcej, Stefan Błaszczyński w ramach projektu Flecista 2.0 zechciał podzielić się swoim talentem gry na tradycyjnym instrumencie, by każdy dźwięk tego materiału był dla Was przemieniający.

 

Czy jesteście ciekawi dlaczego w koczowniczym pasterstwie odnaleźliśmy archetyp Servant Leadera w organizacji?

 

Rozglądając się wokół, widzimy coraz więcej organizacji, które odważnie decydują, aby biznes budować inaczej. Mają dość hierarchicznych struktur, dominującego przywództwa czy kultu indywidualnego OKR’s. Już teraz nowe pokolenie wchodzące na rynek pracy nie akceptuje realizowania jedynie celów indywidualnych, ponieważ kojarzą im się z rywalizacją. Mamy naprawdę mało czasu na to, by zmienić nasze myślenie o organizacji i przywództwie. Dlatego warto przyglądać się pierwotnemu światu.

Podczas uczestnictwa w programach plenerowych u pasterzy opowiadamy wam, co łączy postać nomada, koczownika i pasterza z obecną rolą Servant Leaderki(-a) zespołu. Zdradzimy wam, że w świecie pasterzy i owiec odnaleźliśmy wskazówkę w jaki sposób budować nowoczesną, świadomą i odpowiedzialną organizację. Organizację, która stawia ludzi na pierwszym miejscu i tym wygrywa.

Brzmi intrygująco…? Czy wiesz, że pasterze to prawdopodobnie najszczęśliwsza grupa zawodowa na świecie?!)

 

Jak możesz sprawdzić czy to coś dla twojej organizacji?

W ostatnim sezonie pasterskim, jedną z grup uczestniczących w programie tworzyli alumni kierunku „Agile Leadership” Uniwersytetu SWPS. Grupa ta składała się z osób z przeróżnych organizacji, branż, będących na różnych szczeblach odpowiedzialności. Dyrektorzy i managerowie IT, przedstawiciele HR, konsultanci, agile coachowie i scrum masterzy. W otoczeniu hal i stada owiec spędzili z nami trzy dni w Beskidach, by od pasterzy uczyć się roli Servant Lidera.

By wysłuchać tego niezwykłego reportażu, wejdź tu: Podcast „Menedżer Plus"

Link do podcastu Mariusza Chrapko pt. "Leadersheep na Wypasie"

 

Wspomnienia jednej z uczestniczek wyjazdów liderów do Pasterzy:

„W całym warsztacie najbardziej inspirujące dla mnie było zetknięcie się z osobą Pasterza. Człowiekiem prostym, a jednocześnie mającym tyle mądrości życiowej, autentycznym, nie robiącym nic „na pokaz”, szczerym i bezgranicznie oddanym swojemu stadu. Obserwując go nie miało się wątpliwości, że jest on naturalnym Servant Leaderem.

Niesamowite było ujrzeć, jak jeden człowiek jest w stanie prowadzić 400 owiec bezpiecznie, bez krzyków, poganiania, bez presji i nacisków, jednocześnie z tak ogromnym spokojem i opanowaniem. On robił to NATURALNIE.

To, czego nauczyłam się zarówno w teorii, ale również w praktyce, na przykładzie „naszego” pasterza, to to, że Servant Leader nieustannie rozpoznaje potrzeby, tworzy warunki i usuwa przeszkody. Cztery kluczowe wartości Servant Leadera to pokora, zaufanie, odpowiedzialność i równowaga.”

A jeśli chcesz posłuchać więcej o tej idei, możesz spotkać się z nami podczas 38 Kongresu Kadry w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Podczas tego spotkania Magdalena Kamińska opowie, czego przywództwo może nauczyć się od pasterzy, nomadów, koczowników.

  • Zarezerwuj w swoim kalendarzu 23 i 24 października 2023 r. i weź udział w 38 Kongresie Kadry: HR 2030 " Kierunki, drogowskazy, przewodnicy"
  • 2 dni stacjonarne i wieczór HR 23 października

  • Sprawdź program:  https://lnkd.in/dkPz4NTs
  • Kup bilet: https://lnkd.in/dKSXj9qS 

Jeśli masz pytania, napisz do nas: kontakt@bigcall.pl