Lead by example. Dominika Bettman CEO Microsoft

Bardzo często zadajecie nam pytania o ludzi, którzy mogą być dla was przykładem Servant Liderki/ Lidera w Polsce. Dlatego dzisiaj, chcielibyśmy wam przedstawić jedną z takich osób, a jest nią Dominika Bettman, dyrektor generalna Microsoft.


Będąc z jedną z grup liderskich w górach u pasterzy, rozmawialiśmy o tym, kto jest dla nas "Lead by Example"? Liderzy z różnych organizacji (uczestnicy Studiów Podyplomowych Agile Leadership Uniwersytet SWPS ) mówili o swoich "role models" w przywództwie.

W rozmowie niejednokrotnie przewijał się przykład Dominika Bettman CEO Microsoft. Kiedy padło jej imię i nazwisko, nagle jedna z uczestniczek (nazwijmy ją " Prezeską Ewą") podniosła rękę. Powiedziała: "Znam Dominikę Bettman i mogę absolutnie potwierdzić, że wszystko, o czym tu mówimy, jest dokładnie o niej, o jej sposobie myślenia o ludziach w organizacji, jej roli, wpływie. Dominika to 100 % Servant Liderki."

I tak właśnie jest, że to inni ludzie postrzegają nas jako Servant Liderki/Liderów i mówią o nas, wystawiając nam świadectwo. Dobrze, że mamy takie przykłady prawda?

Jeśli chcecie jeszcze bliżej poznać Dominikę Bettman, jej styl myślenia i zarządzania, możecie przeczytać jej książkę "Technologiczne Magnolie".

Dzięki swoim inspirującym wypowiedziom (skrót z ostatnich lat, jest poniżej) od lat jest dla nas przykładem Servant Liderki.

Kilka wypowiedzi Dominiki z ostatnich 10 lat, na które warto zwrócić uwagę:

- "Odchodzimy od zarządzania hierarchicznego i idziemy w kierunku przywództwa transformacyjnego. Ale to się oczywiście nie dzieje z dnia na dzień. Gdyby mi na tym zależało, mogłabym zachować status quo. Chcę, żeby ludzie, którzy idą ze mną, rozwijali się i osiągali swoje cele, zarówno te biznesowe, jak i osobiste. Przez lata pracowałam w bardzo różnych środowiskach. Miałam do czynienia z ludźmi, którzy praktykowali przywództwo hierarchiczne, oparte na autorytecie władzy. Taki model absolutnie mi nie odpowiada." 

-"Sukces postrzegam nie tylko przez pryzmat kariery, ale także przez pryzmat możliwości wywierania wpływu i angażowania się w sprawy, które osobiście uważam za ważne" 

- "Chodzi o to, jaką jestem osobą, czy jestem otwarta na innych, czy stawiam sukces osobisty ponad zespołowy?" 

- "Społeczną odpowiedzialność biznesu uważam za kręgosłup firmy"

- "Wiele międzynarodowych firm wpisało do kultury organizacji równość, różnorodność, promowanie kobiet, dostrzeganie wartości ich pracy. Doceniona została tym samym potrzeba innej perspektywy, zwłaszcza gdy idzie o przewodzenie ludziom" 

- "Kwestie kapitału ludzkiego, motywowania ludzi, otwartości firm na różnorodność, stały się bardzo istotne. Kobiety dysponują kompetencjami bardzo dziś przydatnymi w biznesie, zwłaszcza w ciągłej transformacji."

BIO
Dominika Bettman - doświadczenie zawodowe zdobywała podczas ponad 26-letniej pracy w firmie Siemens, na stanowiskach kierowniczych, jako dyrektorka finansowa spółki, wreszcie prezeska zarządu i dyrektorka Digital Industries. Jako dyrektorka generalna Microsoft w Polsce (od 2021) odgrywa ważną rolę w dalszym wzmacnianiu 30-letniej historii współpracy Microsoft z lokalnymi firmami, przedsiębiorstwami, organizacjami sektora publicznego oraz partnerami w ich drodze do
innowacji i transformacji cyfrowej. Jest autorką książki „Technologiczne magnolie”.
Z wykształcenia ekonomistka, z natury humanistka. Ukończyła studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Advanced Management Program IESE w Barcelonie.

Kim dla Was jest Servant Liderka/ Servant Lider?

W linku poniżej znajduje się strona www książki!